Jesteś tutaj:

Przedszkola bez smogu

Data: 03.10.2018 r., godz. 14.17    818
17 oczyszczaczy powietrza ufundowanych przez Gminę Jabłonna trafiło dzisiaj do Gminnych Przedszkoli. Od dzisiaj, każda grupa przedszkolaków ma w swojej sali najnowocześniejszy oczyszczacz ze wskaźnikiem pyłu PM 2.5.
Rozpoczynający się sezon grzewczy zapowiada powrót smogu pochodzącego z tak zwanej „niskiej emisji” (z pieców, kominków itp.). Jakość powietrza w naszej okolicy pozostawia wiele do życzenia, stąd też Gmina oraz aktywni mieszkańcy starają się zapobiegać smogowi i minimalizować jego skutki.

Środa- 3 października- to dzień, w którym nowa jakość- nowa jakość powietrza, zawitała do gminnych przedszkoli. Dzisiaj, Wójt Gminy Jabłonna Jarosław Chodorski przekazał przedszkolom najnowocześniejsze oczyszczacze powietrza. „Najmłodsi, ci, którzy są dla nas najważniejsi, o których powinniśmy dbać najbardziej są tym samym najbardziej narażeni na szkodliwe działanie smogu. Stąd decyzja o zakupie oczyszczaczy, które trafią do wszystkich 17 grup przedszkolnych- w Jabłonnie i w Chotomowie. Przy wyborze sprzętu kierowaliśmy się jego jakością, wydajnością i okresem gwarancji- 2 lata. Nie bez znaczenia jest również to, że urządzenia działają bardzo cicho i nie będą przeszkadzały przedszkolakom. Nasi najmłodsi mieszkańcy, będą w przedszkolu wolni od smogu”. - powiedział Wójt Jarosław Chodorski

Oczyszczacze to nie wszystko, co przygotowaliśmy dla Przedszkoli- ważna jest również edukacja. W najbliższy czwartek nauczyciele z przedszkoli będą uczestniczyć w szkoleniu prowadzonym przez Fundację Heal Polska. Uczestnicy szkolenia otrzymają materiały dla dzieci i rodziców, natomiast dyrektorzy gminnych placówek oświatowych otrzymają raport NIK dotyczący smogu.

Partnerem akcji jest Konwent Aktywistów Gminnych- Gmina Jabłonna, który konsekwentnie wspierał, doradzał i motywował.

To kolejne projekty gminy realizowane na rzecz poprawy jakości powietrza na naszym terenie, działamy już na następujących polach:
- programy wymiany starych, nie ekologicznych pieców- w tym roku zostanie wymienionych ok. 50 pieców (program jest w trakcie realizacji),
- w ramach współpracy Gminy Jabłonna z organizacjami pozarządowymi (Legionowski Alarm Smogowy) przeprowadzono cykl zajęć na temat jakości powietrza dla klas „0” w szkołach podstawowych. W ramach projektu przeprowadzono również konkurs plastyczny na pocztówkę antysmogową „Nie rób dymu! Porada dla sąsiada.”
- monitoring jakości powietrza- montaż czujników powietrza w Jabłonnie, Chotomowie i Skierdach,
- usprawnienie systemu komunikacji lokalnej, w celu ograniczenia ruchu samochodowego,
- określanie norm emisji zanieczyszczeń w komunikacji zbiorowej- komunikacja lokalna i dowozy do szkoły- już na etapie przygotowania przetargu,
- program „Słoneczna Jabłonna”- montaż solarów w budynkach jednorodzinnych i użyteczności publicznej,
- termomodernizacja budynków użyteczności publicznej,
- budowa systemu ścieżek rowerowych- rower jako alternatywny środek transportu,
- promocja rządowego programu „Czyste powietrze”.