Jesteś tutaj:

Światowy Dzień Poezji w Chotomowie

Data: 08.04.2019 r., godz. 15.00    277
Biblioteka Gminna w Jabłonnie, która ma za Patrona wielkiego poetę ks. Jana Twardowskiego, uczestniczy co roku w uroczystościach Światowego Dnia Poezji. Za nami pierwsze spotkanie, w ramach XIX Światowego Dnia Poezji, które odbyło się w dniu 5 kwietnia 2019 r. w sali widowiskowej Filii GCKiS w Chotomowie.
Zgromadzonych gości przywitali: dyrektor Biblioteki i Wójt Gminy Jabłonna. Zaproszonych artystów przedstawił główny organizator ŚDP w Polsce i zagranicą Aleksander Nawrocki, poeta, prozaik, tłumacz, krytyk literacki i redaktor naczelny Poezji Dzisiaj w jednej osobie. Prowadzący na początku snuł rozważania o roli poezji we współczesnym świecie, następnie zaprezentował ostatni numer 134/135 Poezji Dzisiaj. 

Swoje wiersze zaprezentowali: Aleksander Nawrocki, Barbara Jurkowska, promująca swój najnowszy, wielojęzyczny tom wierszy Wizytówki, Aleksandra Smerechańska, promująca swój debiutancki, polsko-rosyjski tom wierszy. Ta osiemnastoletnia poetka jest niezwykle uzdolnioną osobą. Jest laureatką ubiegłorocznego XXX Festiwalu poezji licealistów, finalistką programu telewizyjnego The Voice of Poland a także stypendystką redakcji Poezji Dzisiaj. Aleksandra przeczytała swoje niezwykle dojrzałe wiersze i zaśpiewała kilka znanych przebojów światowych (m. in. słynne Hallelujah). Kolejna, występująca artystka to białoruska poetka i wokalistka Olga Zalesska. Jej wiersze czytał Aleksander Nawrocki a ona wykonała kilka własnych utworów. Swoją obecnością zaszczycił nas także poeta i dziennikarz Stefan Żagiel z Ciechanowa. Dziękujemy wszystkim Państwu za przybycie na tę wspaniałą ucztę duchową . Dziękujemy za obecność Panu Wójtowi Gminy Jabłonna, który obdarował bukietami czerwonych róż wszystkich występujących artystów. Kierownictwu i pracownikom Filii GCKiS dziękujemy za udostepnienie i przygotowanie sali widowiskowej. Na drugie spotkanie, organizowane przez naszą Bibliotekę w ramach XIX Światowego Dnia Poezji zapraszamy już w najbliższy piątek, 12 kwietnia o godzinie 18.00 Tym razem do sali widowiskowej GCKiS w Jabłonnie, ul. Modlińska102. 

Tekst i zdjęcia: Gminna Biblioteka Publiczna im. ks. Jana Twardowskiego w Jabłonnie