Jesteś tutaj:

Pałacowe spotkania z muzyką

Data: 01.07.2021 r., godz. 00.00    580
W ramach cyklu "Pałacowe spotkania z muzyką" zapraszamy na koncert "Historie strunami i smyczkiem pisane". Usłyszymy wiele aranżacji na gitarę i skrzypce, które niosą ze sobą ogromny ładunek emocji i gorący muzyczny temperament. Zapraszamy także na zwiedzanie z przewodnikiem "Pałac i mała architektura parkowa".
W roku 2021 świętujemy stulecie urodzin genialnego Argentyńczyka, kompozytora, wirtuoza bandoneonu, twórcy tango nuevo- Astora Piazzolli. W duecie na skrzypce i gitarę zabrzmi czteroczęściowa „Historia tanga”, ilustrująca rozwój tanga jako gatunku muzycznego na przestrzeni XX wieku. Usłyszymy wiele aranżacji na skrzypce i gitarę poczynając od stworzonych w epoce klasycyzmu, poprzez utwory Niccolò Paganiniego, czy reprezentanta hiszpańskiego impresjonizmu i neoklasycyzmu, Manuela de Falli, w opracowaniach Pawła Kochańskiego, Fritza Kreislera i Adama Wocha. Łączy je wielki ładunek emocji i gorący muzyczny temperament; propozycja idealna na lipcowy dzień. Zapraszamy!


”HISTORIE STRUNAMI I SMYCZKIEM PISANE”

PROGRAM:

Christoph Willibald Gluck (1714- 1787) - „Melodie” (opr. Fritz Kreisler)
Niccolò Paganini (1782- 1840) – Cantabile D- dur
Niccolò Paganini – VI Sonata a- moll, części: I Largo con precisione, II Tempo di Walzer
Vittorio Monti (1868-1922) - Czardasz
Manuel de Falla (1876- 1946)– Suite populaire espagnole (opr. Paweł Kochański), część II „Nana”
Manuel de Falla – „Danse Espagnole” z opery „La Vida Breve” (opr. Fritz Kreisler, Adam Woch)
Roland Dyens (1955- 2016) – “Tango en Skaï”
Astor Piazzolla (1921- 1992) – „Histoire du Tango” (opr. Dmitriy Varelas), części: I „Bordel-1900”,
II „Café- 1930”, III „Nightclub 1960”, IV „Concert d’aujourd’hui”


WYKONAWCY: Patrycja Szymańska- skrzypce, Adam Woch- gitara

Patrycja Szymańska studia w Akademii Muzycznej im. F. Chopina (obecnie Uniwersytet Muzyczny) w Warszawie ukończyła z wyróżnieniem po zaledwie dwóch latach nauki. Przedtem kształciła się pod kierunkiem prof. Zenona Brzewskiego. Studia podyplomowe podjęła w Niemczech, kończąc klasę koncertmistrzowską w Hochschule für Musik und Theater w Hanowerze w 1999r. i, w roku 2002, klasę solową w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem. Swoje umiejętności miała okazję doskonalić także na licznych kursach mistrzowskich współpracując z takimi osobowościami jak m. in. Wanda Wiłkomirska. Jest laureatką licznych konkursów skrzypcowych krajowych i międzynarodowych. Dokonywała nagrań solowych dla Polskiego Radia i Telewizji. Współpracowała z Radiophilharmonie des NDR Hannover, Radio Sinfonie Orchester des HR Frankfurt am Main i Rundfunk Sinfonieorchester Berlin. W roku 2013 podjęła współpracę z Estradą Kameralną Filharmonii Narodowej w Warszawie. Jako solistka koncertowała min. z orkiestrami Filharmonii Szczecińskiej, Filharmonii Koszalińskiej, Filharmonii Krakowskiej. Pod batutą maestro Jacka Kaspszyka wykonała partię skrzypiec w Koncercie Potrójnym L. van Beethovena. Poza granicami kraju występowała w Hanowerze, Freiburgu (Domsingschule), w Baden-Baden (Kurhaus, sala koncertowa), w Grazu (Grazer Kongresszentrum, Kammermusiksaal), czy we Frankfurcie nad Menem (Internationales Theater). W Polsce wielokrotnie można było jej słuchać także w Łazienkach Królewskich (min. podczas VI. Festiwalu Mozartowskiego wraz z Olgą Pasiecznik), na Zamku Królewskim, w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego oraz w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Ukończyła studia podyplomowe na SGH- Menedżer Kultury i w 2018 roku objęła kierownictwo artystyczne cyklu „Pałacowe spotkania z muzyką” w Pałacu w Jabłonnie. Koncertuje jako solistka i kameralistka.

Adam Woch, absolwent UMFC w Warszawie w klasie prof. R. Bałauszko- licencjat i prof. L. Potasińskiego- studia magisterskie (oba dyplomy obronił z najwyższą możliwą punktacją), a także Conservatorium Maastricht (prof. Carlo Marchione). Swoje umiejętności doskonalił pod kierunkiem takich artystów jak: R. Lislevand, R. Gallen, A. Pierri, R. Aussel, Z. Dukic, M. Dylla, Ł. Kuropaczewski. Adam Woch to jeden z najlepiej zapowiadających się gitarzystów młodego pokolenia w Polsce. Laureat ponad dwudziestu konkursów o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym (I miejsce na IX Międzynarodowym Konkursie Gitarowym „FORUM GITARRE” w Wiedni, I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Gitary Klasycznej im. „Jose Tomas’a” w Almerii). Nagrywał dla Polskiego Radia i Telewizji. Koncertuje jako solista i kameralista w wielu krajach Europy oraz Azji i Ameryki Północnej; w nowojorskiej Carnegie Hall, Studio Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, Zamku Królewskim w Warszawie , Große Ehrbar Saal Konservatorium für Musik und Dramatische Kunst w Wiedniu. Jako solista współpracował z polskimi orkiestrami. Został uhonorowany nagrodą specjalną „Młody Artysta Roku 2009”. Wielokrotnie był stypendystą „Narodowego Funduszu na Rzecz Dzieci”, otrzymał stypendium „Młoda Polska” i, aż pięciokrotnie, Stypendium MKiDN. W 2015 r. zdobył stypendium banku Societe Generale umożliwiające nagranie debiutanckiej płyty. Od 2011 roku współtworzy duet gitarowy z Robertem Guzikiem, z którym zdobywał nagrody na międzynarodowych konkursach muzyki kameralnej. Panowie prowadzą aktywną działalność koncertową, współpracują również z najsłynniejszym duetem gitarowym Sergio i Odaira Assada. Sergio Assad zadedykował im 7-częściową kompozycję „One Week in Rio”, której światowe prawykonanie miało miejsce w marcu 2017; było to pierwsze takie wydarzenie w historii polskiej gitary. Premiera utworu została uświetniona wspólnym koncertem z duetem braci Assad. W 2019 roku kompozycja została zarejestrowana i wydana na płycie zatytułowanej „One week in Rio”, gdzie znalazła się wśród innych kompozycji z Ameryki Łacińskiej. Od 2021 roku Adam Woch i Robert Guzik są pod opieką artystyczną Fundacji Fabryki Norblina.

ZWIEDZANIE Z PRZEWODNIKIEM "Pałac i mała architektura parkowa"