Jesteś tutaj:

Sąsiedzie, czy już się spisałeś?

Data: 16.09.2021 r., godz. 00.00    203
Dla przyszłości naszej gminy niezwykle ważne jest, abyśmy wszyscy wzięli udział w spisie powszechnym. Dlatego podczas pogawędek z sąsiadami i znajomymi warto pytać, czy też już wywiązali się z tego obowiązku.
Dane zebrane podczas Narodowego Spisu Powszechnego 2021 będą podstawą do bardzo wielu prorozwojowych i ważnych społecznie przedsięwzięć i inwestycji w naszej gminie. Dlatego tak istotne jest, aby w spisie wzięło udział 100% mieszkańców.

Wyjaśnijmy sąsiadom, że spis jest łatwy

Udział w spisie w przypadku jednej osoby zajmuje zaledwie 10 minut. Pytania są jasno sformułowane i nie powinny przysporzyć trudności. Uczulmy tylko sąsiadów, że warto znać powierzchnię użytkową mieszkania – niektóre spisujące się osoby miały z tym problem. Warto też uświadomić ich – bo dotyczy to wielu rodzin – że padają pytania o osoby zameldowane w mieszkaniu, ale mieszkające za granicą. Powinni też pamiętać o spisaniu dzieci, które jako osoby nieletnie nie mogą samodzielnie wypełnić formularza spisowego.Podpowiedzmy, jak się spisać

Najwygodniejsze i najszybsze metody spisowe to:
- Internet: aplikacja spisowa jest dostępna na stronie https://spis.gov.pl/
- telefon: infolinia spisowa działa pod numerem 22 279 99 99 (wybieramy klawisz „1”, czyli „Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021”, potem znów „1” - „Spisz się przez telefon”).
Jeśli rozmawiamy z osobą starszą, która nie ma komputera i boi się zadzwonić na infolinię, zachęćmy ją do spisania się w Gminnym Punkcie Spisowym działającym w naszym urzędzie gminy tel. 22 76 77 343, e-mail: ">gbs@jablonna.pl
W przypadku osób schorowanych warto zaoferować pomoc w dotarciu do urzędu.
Cały czas w terenie pracują rachmistrzowie, którzy przeprowadzają spis w mieszkaniach. Trzeba jednak pamiętać, że mają oni bardzo dużo pracy. Poza tym, osoby starsze mogą mieć obawy, żeby wpuścić do domu obcą osobę.

Nie ma pytań o finanse!

Jeśli sąsiedzi boją się, że spis posłuży do nałożenia na nich jakichś nowych dodatkowych podatków czy opłat, wyjaśnijmy, że w formularzu nie ma żadnych pytań o zarobki, majątek, konta bankowe czy oszczędności.
Dopingujmy do jak najszybszego spisania się
Wiele osób odkłada spis na sam koniec - im bliżej 30 września, tym większe ryzyko, że rachmistrzowie telefoniczni oraz pracownicy Gminnych Biur Spisowych nie będą w stanie pomóc się spisać wszystkim zainteresowanym, a połączenie z infolinią spisową będzie wymagało więcej czasu i cierpliwości. Dlatego zachęcajmy sąsiadów do jak najszybszego wypełnienia obowiązku spisowego.

Pomóżmy uniknąć kary

Należy pamiętać, że zaniedbanie obowiązku spisowego może oznaczać dotkliwą karę. W przypadku uporczywej odmowy spisania się sąd może nałożyć grzywnę w wysokości nawet do 5 tys. zł. Warto o tym przypomnieć sąsiadom, żeby nie narażali się niepotrzebnie na przykre konsekwencje zlekceważenia spisu.

Bądźmy dobrymi sąsiadami
Narodowy Spis Powszechny 2021 jest niezwykle ważny dla nas, naszej rodziny i całej naszej gminy. Tę świadomość starajmy się propagować wśród swoich sąsiadów: przypomnijmy o obowiązku spisowym i zaoferujmy pomoc tym, dla których spis nie jest tak łatwy, jak dla nas.