Jesteś tutaj:

Co zrobić, żeby nie zapłacić kary grzywny za brak udziału w spisie powszechnym?

Data: 27.09.2021 r., godz. 00.00    294
Do końca spisu zostało kilka dni. Spora grupa mieszkańców Mazowsza przypomniała sobie o tym obowiązku właśnie teraz, blokując infolinię i punkty spisowe. Jeśli obawiamy się, że nie zdążymy się spisać i zapłacimy grzywnę, to jest rozwiązanie. Możemy zostawić numer swojego telefonu na infolinii. Oddzwoni do nas rachmistrz.
Na grafice jest napis: Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Co zrobić, żeby nie płacić grzywny? Po prawej stronie widać zamyślonego mężczyznę i znak zapytania. Na dole grafiki umieszczone są cztery małe koła ze znakami dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia, obok nich napis: Liczymy się dla Polski! Po środku jest adres strony internetowej: spis.gov.pl. W prawym dolnym rogu jest logotyp spisu: dwa nachodzące na siebie pionowo koła, GUS, pionowa kreska, Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021.

Najprostszą i najwygodniejszą metodą udziału w spisie jest samodzielne wypełnienie formularza na stronie" https://spis.gov.pl/. Logujemy się podając identyfikator PESEL lub przez profil zaufany.

Do końca września jest również możliwość spisania się przez telefon. To odpowiednia opcja dla osób, które nie mają komputera z Internetem lub wolą mieć wsparcie rachmistrza. Ze względu na bardzo duże obciążenie infolinii, zmieniono zasady jej funkcjonowania. Wystarczy zadzwonić pod nr 22 279 99 99, postępować zgodnie z komunikatami i na koniec zostawić swój nr telefonu. Rachmistrz bardzo szybko oddzwoni z nr infolinii lub 22 828 88 88. Na ekranie może się wyświetlić tylko jeden z tych dwóch numerów.

Jeśli w najbliższym czasie będziemy w urzędzie gminy, możemy skorzystać z punku spisowego i wypełnić formularz spisowy z pomocą przeszkolonej osoby - Gminne Biuro Spisowe, tel. 22 76 77 343 Wypełnienie obowiązku spisowego w urzędzie gminy przebiega sprawnie, jednak w ostatnich dniach września mogą tworzyć się kolejki.
W ostatnich dniach września kontakt z rachmistrzem może być utrudniony. Ze względu na ograniczenia, może już się z nami nie zdążyć skontaktować. Dlatego warto obowiązek spisowy wypełnić samemu, dzwoniąc na infolinię lub spisując się przez Internet.

Co zrobić żeby nie zapłacić kary grzywny 5000 zł za brak udziału w spisie powszechnym?

Należy się spisać jak najszybciej i nie liczyć, że ktoś nie zauważy niespisanego mieszkania czy osoby. Wypełnienie formularza spisowego trwa ok 10 minut. To nie jest trudne!
Informacje o spisie znajdują się na stronie https://spis.gov.pl