Jesteś tutaj:

Międzynarodowy Festiwal Sztuk „Stepnaya Lira”

Data: 01.10.2018 r., godz. 16.30    1237
O udziale w Międzynarodowym Festiwalu Sztuk „Stepnaya Lira” opowiada Pani Anna Czachorowska, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej im. ks. Jana Twardowskiego w Jabłonnie, która reprezentowała w Rosji Polskę.
Od 18. do 22. września 2018 r. miałam zaszczyt uczestniczyć w II Międzynarodowym Festiwalu Sztuk w Rosji. Program tego Festiwalu był bardzo bogaty.
Uroczyste otwarcie odbyło się w dużej Sali Domu Kultury w Kubaniu, oddalonego ok. 300 km od Rostowa nad Donem. Festiwalowi Poetyckiemu towarzyszyły wystawy: fotograficzna (Teodor Kriżka ze Słowacji), malarska (Olga Sztratnikowa), sztuki ceramicznej (Władimir Borisow). Wystąpiły też zespoły wokalno-muzyczne - dziecięce, młodzieżowe i osób dorosłych, działające przy miejscowych Domach Kultury.
W kolejnych dniach odbywały się spotkania poetyckie w miejscowych szkołach oraz bibliotekach szkolnych i publicznych. W każdym miejscu spotkań, autorzy byli witani bardzo serdecznie, chlebem i solą oraz śpiewem w strojach ludowych. Nie zabrakło atrakcyjnych wycieczek m.in. do Chramu w Stanitsy Novoivanovkey, na Cordon nad rzekę Yeya (dawna granica rosyjsko-turecka), Muzeum Historyczno-Literackiego w Kubaniu czy Skansenu (chaty kozackie). Uroczyste zakończenie odbyło się 22. września w centrum stanicy Kubani. Na dużej scenie wystąpił szereg zespołów w przepięknych strojach. Dla mnie osobiście wielkim przeżyciem było wystąpienie dzieci z napisem Polsza i niosących przed sceną naszą Flagę Narodową, dla uhonorowania mojej obecności jako przedstawicielki Polski.
Pokłosiem tego Festiwalu było wydanie Antologii „Stepnaya Lira”, gdzie również znalazły się moje wiersze i biogram. Relacje z tych pięknych festiwalowych dni znalazły się nazajutrz w prasie i na stronie internetowej Ministerstwa Kultury Krasnodarskiego Kraju.

Anna Czachorowska
Dyrektor GBP w JabłonnieTekst i zdjęcia: Anna Czachorowska