Ustawienia strony

Wyszukiwarka

BIP, ePUAP, Youtube, Facebook

Jesteś tutaj:

Ale jazda!- pumptrack już działa

Data: 10.07.2018 r., godz. 12.12    6835
Najnowszy obiekt sportowy w Gminie Jabłonna jest gotowy- od minionego piątku można już korzystać z pumptracka w Skierdach. Budowa 160-metrowego toru jest elementem projektu „Rozwój infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej na terenie Gminy Jabłonna” współfinansowanego ze środków zewnętrznych.


Pumptrack to specjalnie przygotowany tor łączący jazdę jednośladem (zwykle rowerem ale może być także deskorolka, hulajnoga, rolki) z wszechstronnym treningiem. Tor może być użytkowany zarówno przez dzieci jak i dorosłych. Zbudowany jest z szybkich zakrętów i muld. Wyrabia u użytkowników refleks, zmysł równowagi oraz kondycję.

Tor znajdujący się w Skierdach został pokryty nawierzchnią bitumiczną, pozwalającą na długotrwałe użytkowanie bez konieczności częstej konserwacji. Nasz pumptrack ma kształt zamkniętej pętli z delikatnymi muldami, które powodują, że jazda na rowerze nie wymaga pedałowania. Wykonawcą obiektu jest firma Velo Projekt, specjalizująca się w budowie torów rowerowych.

Zasady bezpiecznego użytkowania określa regulamin, którego odpowiednia wersja jeszcze w tym tygodniu zostanie umieszczona na terenie obiektu. Tor w Skierdach jest przeznaczony do jazdy na: ROWERACH, HULAJNOGACH, DESKOROLKACH I ROLKACH. Pamiętajmy o zachowaniu zasad bezpieczeństwa- kaskach i ochraniaczach.

Ta terenie toru znajduje się miejsce, w którym można odpocząć na ławce i wyrzucić śmieci do kosza. Dbajmy o porządek, w czystym miejscu przyjemniej spędza się czas.

Z pumptracka mogą korzystać wszyscy: dorośli, młodzież i dzieci (pod opieką dorosłych i na ich odpowiedzialność).

Ze względu na panujące warunki pogodowe- wysokie temperatury i brak opadów, trawa na torze każdego dnia- przez ok. 3 h- jest podlewana przez pracownika GCKiS. Elementy trawy, które „nie przetrwały”, zostaną wymienione przez wykonawcę toru. Prosimy, nie depczcie trawy na torze- pozwólmy jej się ukorzenić i rosnąć.

Inicjatorami budowy toru rowerowego byli sami mieszkańcy Rajszewa i Skierd, którzy zgłosili pomysł budowy pumptracka w trakcie zebrań wiejskich i przeznaczyli na ten cel środki z funduszu sołeckiego. 

Oficjalne otwarcie pumptracka odbędzie się 25 sierpnia w godz. 10.00-14.00.
W trakcie uroczystego otwarcia pumptracka przeprowadzone zostaną mini-zawody dla najmłodszych, oraz rozgrzewka, wspólny trening czyli nauka ‘pompowania, uczestnicy zapoznają się z jazdą na pumptracku, dowiedzą się jak przygotować pozycję i poznają podstawowe zasady poruszanie się po torze.
Na uczestników będą czekać nagrody oraz dużo zabawy, a dla dociekliwych możliwość konsultacji z instruktorem.


„Rozwój infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej na terenie Gminy Jabłonna” to projekt realizowany przy dofinansowaniu z Lokalnej Grupy Działania Zalewu Zegrzyńskiego z Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze.

Projekt obejmuje:
- budowę toru rowerowego typu pumptrack,
- koncepcję zagospodarowania terenu całej działki,
- wykonanie tablic edukacyjnych na temat ryb żyjących w Wiśle.

Całkowity koszt projektu – 332 520 zł
Kwota dofinansowania – 160 000 zł
Pozostałe środki pochodzą z budżetu Gminy Jabłonna