Jesteś tutaj:

Szkoły bez smogu!

Data: 17.10.2019 r., godz. 15.18    1162
Rozpoczynający się sezon grzewczy zapowiada powrót smogu w całym kraju pochodzący z tak zwanej „niskiej emisji”, czyli ogrzewania domów za pomocą węgla, drewna i innych paliw stałych, często w piecach niespełniających żadnych standardów emisji. Właściciele nieekologicznych „kopciuchów”, zgodnie z uchwałą antysmogową dla województwa mazowieckiego, mają na ich wymianę jeszcze trzy lata. Gmina Jabłonna już dziś, podejmuje działania, mające na celu ochronę dzieci, które są szczególnie narażone na oddychanie zanieczyszczonym powietrzem.
W związku z tym zakupiono oczyszczacze powietrza do Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Jabłonnie oraz Szkoły Podstawowej nr 2 im. Orła Białego w Chotomowie. Nowoczesne oczyszczacze zostały ustawione we wszystkich salach lekcyjnych, bibliotece, stołówce oraz świetlicy. Oprócz pochłaniania pyłów zadaniem sprzętu jest także niwelowanie bakterii i wirusów.
Oczyszczacze również zostały zakupione do wszystkich jednostek gminnych, takich jak Gminny Ośrodek Zdrowia w Jabłonnie oraz w Chotomowie, Gminne Centrum Kultury i Sportu w Jabłonnie, Chotomowie oraz Skierdach, Gminna Biblioteka Publiczna im. Ks. J. Twardowskiego w Jabłonnie i Chotomowie. Osoby przebywające w wyżej wymienionych obiektach również będą mogły oddychać czystym powietrzem.

Gmina Jabłonna w ramach realizacji zadania „Zielona Gmina Jabłona – program zintegrowanych działań proekologicznych” wspieranego w 50% z budżetu Województwa Mazowieckiego, zakupiła 76 oczyszczaczy powietrza wraz z zapasowymi filtrami za łączną kwotę 74 000 zł.

To kolejne projekty realizowane na rzecz poprawy jakości powietrza w Gminie Jabłonna. W 2018 roku wyposażono wszystkie przedszkola gminne w oczyszczacze powietrza. Jednocześnie walczymy z niską emisja i od 2018 r. dofinansujemy wymianę pieców z budżetu gminy. Łącznie podpisano 96 umów na kwotę ponad pół miliona złotych.
To czym oddychamy ma duży wpływ na nasze zdrowie.

Przeprowadzone badania potwierdziły, że oddychanie zanieczyszczonym powietrzem wywołuje m.in. astmę, raka płuc, problemy z oddychaniem, kaszel, katar, zawał serca, nadciśnienie tętnicze, bezpłodność. To tylko kilka wymienionych dolegliwości z długiej listy jakie wiążą się z oddychaniem złej jakości powietrzem. Co roku w Polsce umiera około 50 000 osób w wyniku oddychania zanieczyszczonym powietrzem. Niestety, Polska należy do najbardziej zanieczyszczonych krajów Europy, a problem szczególnie nasila się w zimowym okresie grzewczym.

„Zadanie pn. Zielona Gmina Jabłonna – program zintegrowanych działań proekologicznych”, zrealizowano przy pomocy środków z budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach „Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza MAZOWSZE 2019”.Fot. Oczyszczacz powietrza w ośrodku zdrowia w Jabłonnie