Jesteś tutaj:

Zdrowie Kobiety– warsztaty profilaktyczne na temat nietrzymania moczu

Data: 03.12.2019 r., godz. 14.48    619
Skorzystaj z bezpłatnych warsztatów w ramach programu „Zdrowie Kobiety – warsztaty profilaktyczne na temat nietrzymania moczu” współfinansowane przez Powiat Legionowski i zapisz się już dziś pod numerem telefonu 535 892 922 lub na miejscu w Gabinecie Rehabilitacji Zdrowe Plecy, Legionowo, ul. Broniewskiego 4/42.


Nietrzymanie moczu wpisuje się w szeroki temat jakim jest zdrowie współczesnej kobiety, wobec stawianych jej wymaganiom w życiu rodzinnym, społecznym, zawodowym. Niestety słabo jest rozpowszechniony system profilaktyki nietrzymania moczu, choć wykazano, że zmiana życia i regularne ćwiczenia mięśni dna miednicy przyczyniają się do zmniejszenia występowania nietrzymania moczu w czasie ciąży i po porodzie. 

Mięśnie dna miednicy pełnią wiele istotnych dla codziennego życia kobiety funkcji, m.in.: podtrzymują narządy miednicy mniejszej i jamy brzusznej, umożliwiają defekację i mikcję, stanowią element stabilizacji głębokiej odcinka lędźwiowego kręgosłupa. W życiu codziennym funkcje mięśni dna miednicy wypełniane są automatycznie, co sprawia, że nie poświęca się im wystarczająco dużo uwagi. Umiejętność kontrolowania tych mięśni – ich świadomego rozluźniania – jest bardzo ważna. W przypadku mięśni dna miednicy mówimy o funkcji czy dysfunkcji a nie o chorobie. Mięśnie dna miednicy stanowią środkową warstwę dna miednicy, otaczając u kobiety pochwę, cewkę moczową i odbytnicę. Pracują one wspólnie, synchronicznie i harmonicznie. Objawy towarzyszące dysfunkcji mięśni miednicy związane z dolnym układem moczowy to m.in.: nietrzymanie moczu. 

Nietrzymanie moczu to nieświadome gubienie moczu stwarzające problemy higieniczne i socjalne. Na podstawie badań wyróżniono: wysiłkowe nietrzymanie moczu, nietrzymanie moczu spowodowane naglącym parciem, zespól pęcherza nadreaktywnego oraz postać mieszaną. Najliczniejszą grupę stanowią kobiety dotknięte wysiłkowym nietrzymaniem moczu, choć nierzadko towarzyszy temu nadaktywność pęcherza. Wśród czynników ryzyka wymienia się: wiek, otyłość, ciążę i poród, palenie papierosów, zaparcia, menopauzę, ciężką pracę fizyczną. 

Podkreśla się wartość terapeutyczną i profilaktyczną regularnych ćwiczeń mięśni dna miednicy u kobiet z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Trening wzmacniający mięsnie dna miednicy może zwiększyć objętość mięśni, poprawiając funkcję podporową tych mięśni dla pęcherza moczowego i cewki moczowej.
1. Czy zdarza Ci się biec do toalety, poczuwszy nagłą ochotę oddania moczu?
2. Czy korzystasz z toalety częściej niż 8 razy dziennie?
3. Czy zdarza Ci się nie utrzymać moczu zanim dojdziesz do toalety?
4. Czy zdarza Ci się korzystać kilka razy z toalety w ciągu nocy?
5. Czy możliwość skorzystania z toalety ma dla Ciebie znaczenie przy wyborze miejsca podróży lub robienia zakupów?
6. Czy popuszczasz mocz podczas kaszlu, kichania, ćwiczeń fizycznych, noszenia zakupów, chodzenia?

Jeśli nawet jedna z odpowiedz brzmi „tak”, oznacza to że problem nietrzymania moczu dotyka również Ciebie.