Jesteś tutaj:

Zumis i Morales Chavarro w Jabłonnie

Data: 09.03.2020 r., godz. 12.02    417
W sobotę, z okazji Dnia Kobiet, w ramach Jabłonowskich Spotkań z Poezją organizowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczną odbył się nietuzinkowy spektakl.
Całość wyreżyserował Jan Zumis, poeta, autor czterech tomów poetyckich, poliglota, podróżnik, dyplomata, biznesmen. Scenariusz powstał na podstawie poematu kolumbijskiego poety Winstona Moralesa Chavarro (wymienianego jako kandydata do literackiego Nobla). Wiersze w języku hiszpańskim czytał Conrado Moreno, Jan Zumis pieśni w autorskim przekładzie, w przerwach brzmiał wspaniały tenor Arnolda Kłymkiwa.

Wyjątkową pozycją, idealnie domykającą wieczór był wiersz Jana Zumisa pt. Rajska Jabłoń, w którym autor porównuje kobietę do rajskiej jabłoni, pisząc o jej smaku, powabie, potędze i nieprzeniknionej ludzkiej tajemnicy tworzenia. W podsumowaniu wieczoru Wójt Jarosław Chodorski podziękował Annie Czachorowskiej Dyrektor Biblioteki za organizację wydarzenia oraz zwrócił uwagę gości, że kobieta, jabłoń ale również i Jabłonna stanowią wspaniałą klamrę.

Rajska Jabłoń

Korzenie i rozłogi ma skryte
W mrokach pradziejów stworzenia

(…)

Odradza się w każdej epoce
Odwiecznym cyklem boskiej i ludzkiej tajemnicy

(…)

Szafarka życia
Karmi plemię współczesnych Adamów

(…)

Gdy trzeba da czułe wytchnienie
Osłodzi piołun przegranej.