Jesteś tutaj:

Za zamkniętymi drzwiami Biblioteki – informacja

Data: 04.05.2020 r., godz. 11.46    552
Ten czas nie był bezowocny…
Od dnia 12 marca, czyli od chwili zamknięcia naszych dwóch bibliotek dla czytelników, skupiliśmy się na pracach wewnętrznych, których nigdy nie brakuje. Robimy miejsce dla nowych, zamówionych książek. A więc – gruntowne porządki na regałach (ok.35 tys. woluminów); odświeżamy księgozbiór (wymiana sygnatur na grzbietach książek – zgodnie ze schematem UKD, zmiana starych opraw na nowe, klejenie kartek), przygotowujemy księgozbiór do selekcji (ok. 1500 książek ze względu na zniszczenie lub dezaktualizację zostało wycofanych z katalogu), zamówiliśmy nowe książki – z zachowaniem zasad kwarantanny (wpisujemy je do inwentarza, wprowadzamy nowe opisy bibliograficzne); wykreślamy zubytkowane pozycje z ksiąg inwentarzowych. Nadpisujemy „stare” ceny, wprowadzamy do programu bibliotecznego Mateusz numery inwentarzowe wycofanych; sporządzamy protokoły ubytków, przygotowując się jednocześnie do skontrum; przez cały czas odbieramy telefony i e-maile od czytelników (Jabłonna w godzinach 8.00 – 16.00, Chotomów w godzinach 10.00 – 18.00 ); wydajemy kody Legimi; codziennie odbieramy książki z wrzutni i poddajemy je kwarantannie (dezynfekcja i odizolowanie na okres 14 dni); uzupełniamy wpisy i zdjęcia w Kronikach Biblioteki; na stronie www. oraz fb zamieszczamy ciekawe propozycje on-line; archiwizujemy dokumenty życia społecznego (plakaty, ulotki, zaproszenia i wycinki prasowe dotyczące działań biblioteki; archiwizujemy zdjęcia i filmy z naszych bibliotecznych spotkań i uroczystości (forma elektroniczna); archiwizujemy dokumenty merytoryczne, administracyjne, księgowe i kadrowe, na bieżąco realizujemy zakupy i przelewy.

Niestety musieliśmy odwołać zaplanowane wcześniej spotkania autorskie ( m.in. trzy spotkania z Krzysztofem Piersą dla uczniów w trzech naszych gminnych szkołach); odwołaliśmy również zaplanowane spotkania ze szwedzkimi autorami (w tym spotkanie z tłumaczem Olgi Tokarczuk – Janem Henrikiem Swahnem), które miało się odbyć w Pałacu w Jabłonnie.

Mieliśmy zaplanowany bogaty program na „Tydzień Bibliotek”. Miał wyglądać następująco:

8.05.2020 r. – Trzy spotkania z autorką dla dzieci Hanna Niewiadomską (Jabłonna i Chotomów);

10.05.2020 r. – Koncert zespołu „A My Tacy” (Chotomów);

12.05.2020 r. – Trzy warsztaty filozoficzne ( Rok Romana Ingardena) Jabłonna i Chotomów;

14.05.2020 r. – Dwa spektakle teatralne dla dzieci (Teatr Maska z Krakowa) – Jabłonna i Chotomów;

15.05.2020 r. – Koncert poświęcony Janowi Pawłowi II z udziałem artystów warszawskich (Rok Jana Pawła II) – Jabłonna, Pałac;

Niestety z przyczyn od nas niezależnych te wydarzenia nie odbędą się w realu, ale postaramy się zrobić chociaż część z nich on-line. Poza tym przygotowujemy się na otwarcie i ciepłe przyjęcie naszych czytelników, oczywiście z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.

Do naszych dwóch bibliotek zakupiliśmy: dwa ekrany z pleksi, przyłbice, rękawiczki, płyn do dezynfekcji dla pracowników, do lady i książek oraz płyn do dezynfekcji rąk dla naszych czytelników.

Część zamówionych książek już dotarła, po odbyciu kwarantanny została wpisana do księgi inwentarzowej, kolejna część czeka na wpisanie i wypożyczanie.

A tak dla informacji, jak wygląda wprowadzenie jednej książki czy audiobooka do zbiorów biblioteki:

Zamówić w hurtowni
Opisać fakturę
Wpisać pozycję do systemu bibliotecznego,
Opieczętować i nadać numer
Nakleić sygnaturę miejsca
Nakleić etykietę RFID
Obłożyć w folię
Zakodować

Udostępnić pozycję w systemie i dodać ją do nowości w katalogu
Taki czas dla jednej książki – ok. 30 minut (czas wydłuży się po wprowadzeniu nowych zasad)
I gotowa czeka na Czytelnika.

Zrealizowaliśmy zakup nowych pozycji w ilości ok. 200 oraz włączyliśmy do naszego księgozbioru 55 wol. pozyskanych w darze.

Do zobaczenia wkrótce !!!

Informacja przygotowana przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Jabłonnie