Jesteś tutaj:

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Data: 30.09.2020 r., godz. 08.46    108
29 września jest Ogólnopolskim Dniem Czytania.
29 września 2020 roku w naszej Gminnej Bibliotece w Jabłonnie po raz kolejny odbyła się akcja głośnego czytania. Gośćmi Biblioteki były dzieci z przedszkola „Bajkowy Dom” i klasa A („zerówka”) ze Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Jabłonnie. Razem uczciliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.

Motywem przewodnim spotkania czytelniczego było znaczenie czynienia dobra, które zawsze do nas powraca.
Dzieci z wielką uwagą wysłuchały znanej baśni "Szewczyk Dratewka" Janiny Porazińskiej. Dowiedziały się też, że to właśnie data urodzin tej autorki– 29 września (1888 roku)– stała się dniem poświęconym głośnemu czytaniu.
Dzieci odpowiadały później na pytania związane z treścią wysłuchanej historii o dzielnym Szewczyku Dratewce.

Na zakończenie mali goście otrzymali zakładki do książek i słodycze. Na ręce pań nauczycielek zostały przekazane Wierszo-Kolorowanki „Kapitan Wyderka” autorstwa Marka Dąbrowskiego.

Dzieci zostały zaproszone na następne (wtorkowe) spotkanie w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Gościem Biblioteki będzie znana poetka Hanna Niewiadomska.

Czytanie na głos ma dla dzieci ogromne znaczenie. Wpływa m.in. na rozwój dziecka, wzbogaca słownictwo, pomaga w budowaniu więzi pomiędzy rodzicami i dziećmi, rozbudza wyobraźnię, poprawia koncentrację, wspomaga pamięć.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania ustanowiony został z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku.
Data 29. września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, poetki, prozaika, autorki bajek, baśni i utworów scenicznych dla dzieci i młodzieży, tłumaczki literatury szwedzkojęzycznej, autorki czasopism dla dzieci.
Janina Porazińska rozmiłowana była w tematyce folkloru. W oparciu o niego tworzyła swe wiersze i baśnie. Elementy folkloru możemy odnaleźć niemal we wszystkich jej dziełach. Autorka czerpała z przypowieści, podań i pieśni. Jej książki przetłumaczono na wiele języków.
Nazywana jest jedną z czterech „dam literatury dla dzieci” (obok Ewy Szelburg –Zarębiny, Marii Kownackiej i Hanny Januszewskiej).
Za swoją twórczość otrzymała szereg nagród i wyróżnień, m.in. Nagrodę Związku Literatów Polskich, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, czy Order Uśmiechu.

Bibliotekarka czyta książkę siedzącym na podłodze dzieciom

Grpa dzieci trzymających zakładki do książek


Tekst i zdjęcia: Gminna Biblioteka Publiczna w Jabłonnie