Jesteś tutaj:

Projekt pn.: „Rozwój infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej na terenie Gminy Jabłonna”

1210


Nazwa projektu: „Rozwój infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej na terenie Gminy Jabłonna”

Kwota dofinansowania: 160 000 zł

Założenia projektu: Rozpoczynamy realizację nowego projektu, na który GCKiS w Jabłonnie i gmina pozyskały środki z Lokalnej Grupy Działania Zalewu Zegrzyńskiego z Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze. Kwota 332 520 zł zostanie przeznaczona na budowę toru rowerowego typu pumptrack o długości 160 metrów, koncepcję zagospodarowania terenu całej działki oraz tablice edukacyjne na temat ryb żyjących w Wiśle. Kwota dofinansowania wynosi 160 tysięcy. Pozostałe środki będą pochodzić z budżetu Gminy Jabłonna.
Inicjatorami budowy toru rowerowego byli sami mieszkańcy Rajszewa i Skierd, którzy zgłosili pomysł budowy pumptracka w trakcie zebrań wiejskich i przeznaczyli na ten cel środków z funduszu sołeckiego.

Pumptrack to specjalnie przygotowany niewielki tor łączący jazdę jednośladem (zwykle rowerem ale może być także deskorolka, hulajnoga) i wszechstronny trening. Tor może być użytkowany zarówno przez dzieci jak i dorosłych. Zbudowany jest on z szybkich zakrętów i muld. Wyrabia u użytkowników refleks, zmysł równowagi oraz kondycję. Tor pokryty będzie nawierzchnią bitumiczną (z której korzysta się np. do budowy nawierzchni ścieżek rowerowych) pozwalającej na długotrwałe użytkowanie bez konieczności częstej konserwacji. Tor będzie miał kształt zamkniętej pętli z delikatnymi muldami, które powodują, że jazda na rowerze nie wymaga pedałowania. W ramach przeprowadzonego przetargu realizację inwestycji prowadzi firma Velo Projekt sp. z o. o.

Jednocześnie z budową toru będzie powstawać koncepcja zagospodarowania całego terenu Filii GCKiS w Skierdach. Pozwoli ona na zaplanowanie bezpiecznej i odpowiadającej potrzebom mieszkańców przestrzeni rekreacyjno-sportowej, na terenie całej działki, z uwzględnieniem powstającego aktualnie toru i innych elementów infrastruktury sportowej i rekreacyjnej jakie już istnieją. Koncepcję rozwoju opracowuje zespół z fundacji Skwer Sportów Miejskich, pracujący m.in. z Zarządem Zieleni m.st. Warszawy.

Realizacja projektu planowana jest do końca listopada 2018 roku.

Projekt współfinansowany ze środków Lokalnej Grupy Działania Zalewu Zegrzyńskiego z Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze.