Ustawienia strony

Wyszukiwarka

BIP, ePUAP, Youtube, Facebook

Jesteś tutaj:

GMINA PARTNERSKA

4345
Od 2 maja 2016 r. gminą partnerską gminy Jabłonna jest włoskie miasteczko Vignanello.Fot. Radny Mariusz Grzybek, Wójt Jarosław Chodorski i Burmistrz Vincenzo Grasselli


Fot. Burmistrz Vincenzo Grasselli i Wójt Jarosław Chodorski podpisują umowę o współpracy


Fot. Radna Cristina Olivieri i Przewodniczący Rady Gminy Witold Modzelewski


Fot. Uczestnicy spotkania w trakcie którego podpisano umowę o współpracy partnerskiej pomiędzy Vignanello i gminą Jabłonna

VIGNANELLO

Rejon Tuscia

Do końca średniowiecza rejon zamieszkały przez Etrusków nazywany był Tuscia. Prowincja Viterbo, która wciąż nosi tę nazwę, nie należało do Rzymskiego Tuscia.
W dzisiejszych czasach większość Tusci należy do prowincji Viterbo i via Francigena. Teren charakteryzują dwa łańcuchy górskie wulkanicznego pochodzenia: północny Volsinii położony niedaleko jeziora Bolsena, środkowy Cimini niedaleko jeziora Vico. Równina Maremma Viterbese or Maremma Laziale rozciąga się od zachodu aż do morza Tyrreńskiego. Wschodnie wzgórza łagodnie przechodzą do doliny Tybru.
Podsumowując, Tuscia jest wciąż nieskażoną, starożytną krainą, pełną skarbów sztuki, archeologii i przyrody gdzie wszystkie zmysły pobudzają piękne krajobrazy i malownicze miasteczka; pełne prawdziwej radości festiwale przywołujące starożytne tradycje; dźwięki zaczarowanych lasów i czystych rzek biegnących przez starożytne doliny. Smaki i zapachy tradycyjnej kuchni i wyjątkowych lokalnych produktów (orzechów laskowych, kasztanów, specjalnej oliwy i sławnego wina) których sekret tkwi w starych recepturach i mistrzostwie rzemieślników wykonującyc je.

                                                                                           
Herb Miasta
Jak każda włoska Gmina, Vignanello ma swoje własne godło.
Kształt tarczy podzielony jest na dwie części: u góry, na niebieskim tle, znajdują się winogrona, poniżej, na czerwonym tle ukazanych jest 6 wzgórz z pięcioramienną gwiazdą na jednym ze szczytów. Tarczę przecina biały pas z literami “V.N.C”, których znaczenie jest po dziś dzień do końca nieodkryte.
Odwołując się do badań, uznaje się za najbardziej prawdopodobne dwa rozwinięcia inicjałów: “Vignanello Nel Cimino” (“Vignanello w Cimino”) oraz znacznie popularniejsze rozwinięcie: "Vignanello Nobilis Communitas” (Vignanello Szlachetni Mieszkańcy). Nie ma jednak niezbitych dowodów na to, że właśnie to oznaczały litery, dlatego wśród niektórych mieszkańców funkcjonuje zabawne wyjaśnienie tej zagadki rozwijające skrót jako: “Vino (wino), Nocciole (orzechy laskowe) Castagne (kasztany)”

Rada Miasta
Rada Miejska, potocznie zwana Gminą, jest we Włoszech najwyższą władzą na szczeblu lokalnym. Tworzą ją osoby wybrane w sposób demokratyczny przez mieszkańców.

Wśród 8 radnych wybranych 27 maja 2013r znaleźli sie:
Federico Grattarola – Przewodniczący Rady
Vincenzo Grasselli – Burmistrz
Radni:
Enrico Gnisci,Tullio Stefanucci
Członkowie Rady:
Cristina Olivieri, Marco Mengarelli, Silvia Capotosti, Eraldo Fochetti

Młoda Rada
Mając na celu promowanie zaangażowania młodych ludzi w działania samorządu i włączenie ich w proces decyzyjny Gminy, region Lazio ustanowił lokalną Młodą Radę. W jej skład wchodzą demokratycznie wybrani reprezentanci młodzieży, którzy pełnią doradczą rolę w pracy Rady. Każdy dokument administracyjny, który wydaje Rada Miasta jest również parafowany przez Młodą Radę.

Młode Rady są ustanawiane przez Rady Miasta pojedynczo lub wspólnie i mają następujące funkcje:
- Promowanie uczestnictwa młodych ludzi w politycznej i administracyjnej aktywności
- Kolportowanie informacji kierowanych do młodych
- Rozwijanie i wspieranie projektów realizowanych przy współpracy z innymi Radami Miast
- Uczestniczenie w realizacji programów kierowanych do młodych

Ekonomia
Vignanello opiera się na rolnictwie: uprawy orzechów laskowych przynoszą plony około 5000ton, znacząca jest również produkcja oliwy i wina. To ostatnie, cieszy się rosnącą popularnością zwłaszcza wśród młodych ludzi, którzy zaczynają produkować nowe wina. Produkcja kasztanów jest w tej chwili ograniczona na potrzeby gospodarstw domowych. Dużym odbiorcom orzechów laskowych jest firma Ferrero – włoskie orzeszki można znaleźć min. w czekoladkach tej firmy i kremie do kanapek. Głównymi producentami win są: Cantina Colli Cimini.
Większość innych lokalnych działalności takich jak biura, sklepy, garncarze znajdują się w odległej ok 15 km od Vignanello Civita Castellana.
W mieście funkcjonują 2 restauracje, 3 pizzerie i 4 hotele B&B.

Miejska Biblioteka
Biblioteka miejska szczyci się bogatym księgozbiorem a jej tradycja sięga starożytności. Sprzyjający klimat miejsca skłania do integracji różnych grup wiekowych, organizacji konferencji, spotkań autorskich i pokazów.

Edukacja
Zaplecze edukacyjne Vignanello
Przedszkole – 2,5-5 lat
Szkoła podstawowa – 6-11 lat
Szkoła średnia – 11-13 lat
Liceum artystyczne – 13-19 lat
Dobre zaplecze audiowizualne i multimedialne stanowi atrakcyjną propozycję dla studentów.

Wakacje w Vignanello
Turyści przybywający do Vignanello mogą wziąć udział w kilku festiwalach cieszących się długą tradycją i popularnością. Są one organizowane przez Pro Loco oraz innych wolontariuszy i organizacje.

Pro Loco organizuje następujące wydarzenia:
• Festiwal Wiosny – maj
• Infiorata Corpus Domini (Boże Ciało) – czerwiec
• DiVino Music Festival – lipiec
• Festiwal wina – sierpień
• Festiwal Młodego Wina i Oliwy – listopad
• Obchody Świąt Bożeg Narodzenia – grudzień
• Tombola Vivente Vignanellese – grudzień

Infiorata Corpus Domini (Boże Ciało)
Festiwal rozpoczyna się późnym wieczorem przed procesją Bożego Ciała - przez całą noc, kilka grup układa na ulicach obrazy i święte ikony wykonane z żywych kwiatów. Praca rozpoczyna się ok 9 wieczorem i trwa do ok 3 nad ranem. Po porannej mszy, procesja prowadzona przez księdza przemierza ulice usłane kwiatami.

Festiwal Wina
W tym roku (2016) od 10 do 15 sierpnia odbędzie się 47 edycja festiwalu - najbardziej tradycyjnego, nawiązującego do starożytności wydarzenia w całym Viterbo.
Turyści odwiedzający miejscowość w tych dniach mogą skosztować tradycyjnych przysmaków sprzedawanych wraz z lokalnym winem Cantina. Każdej nocy, w czasie trwania festiwalu, odbywają się koncerty, pokazy i inne wydarzenia.

Festiwal Młodego Wina i Oliwy
Zimowy festiwal uświetniają historyczne inscenizacje i pokazy obrazujące życie w średniowiecznym miasteczku.
W celu uczczenia pojawienia się nowego wina i oliwy występuje kilka folklorystycznych grup: sbandieratori (ludzi machających w widowiskowy sposób flagami), spadaccini (szermierzy) i żonglerów.
W wydarzenie angażuje się też wiele innych osób co daje też możliwość spróbowania oryginalnych produktów.

Obchody San Biagio i Santa Giacinta
San Biagio wypada 3 lutego a Santa Giacinta 30 stycznia, jednak ze względu na aurę obchody są przekładane na pierwszy tydzień sierpnia. W tych dniach, ulicami miasta przechodzi procesja ku czci świętych oraz organizowane są koncerty i pokazy ognia. Co roku, wydarzenie jest organizowane przez “dziewczyny i chłopców”, którzy w danym roku skończyli 40 lat.

Karnawał
Od kilku lat, w dwie niedziele i w ostatki, ulicami miasteczka przemierza parada osób przebranych w kolorowe maski. Od tego roku karnawał jest organizowany z sąsiednim miastem Vallerano.

Grupy historyczne i zespoły
Vignanello skupia wiele grup historycznych i zespołów, które organizując różne wydarzenia dla mieszkańców uprzyjemniają im życie. Ich lista jest bardzo długa dlatego wymienimy tylko te, które funkcjonują regularnie i od bardzo dawana.

Sbandieratori
Grupa organizująca od 40 lat parady, skupia muzyków grających na trąbkach i bębnach a także Sbandieratori (ludzi z flagami). Grupa ma dwie sekcje: dla dorosłych i dla dzieci.

Infioratori (festiwal kwiatów)
Grupa powstała około 20 lat temu, organizuje nie tylko festiwal kwiatów w Vignanello, ale bierze również udział w wielu ogólnokrajowych festiwalach. Dzięki zdolnościom członków, grupa często odnosi sukcesy i zdobywa nagrody.

Scout Group F.S.E. Vignanello I «Vincenzo Berti» - Grupa Skautów im. Vincenzo Berti
Grupa skautów powstała 1981r i funkcjonuje do dzisiaj zrzeszając ok 100 dzieci w wieku od 8 lat wzwyż. Grupa należy do krajowego i europejskiego stowarzyszenia.

Drużyna futbolowa Vi.Va
Drużyna funkcjonuje przy współpracy z pobliskim Vallerano.
Drużyny podzielone są pod względem wiekowym – od dzieci po grupę old boys.

Badminton
Drużyna powstała ok 30 lat temu i odnosi sukcesy zarówno w kraju jak i za granicą.
Właśnie w tym klubie rozpoczynała swoją karierę podwójna olimpijka Agnese Allegrini.

Oficjalny portal Vignanello
www.comune.vignanello.vt.it/