Ustawienia strony

Wyszukiwarka

BIP, ePUAP, Youtube, Facebook

Jesteś tutaj:

HERB I FLAGA GMINY

8394
Herb Gminy Jabłonna to trójdzielna tarcza, na której w górnym złotym polu znajduję się ukorzeniona jabłoń z czerwonymi jabłkami. Dolna część herbu podzielona jest na dwie części, a na niej na zielonym tle znajdują się półtrzecia złotego krzyża i pastorał.

Pastorał to symbol władzy kościelnej, nawiązujący do historii gminy. Tereny wchodzące w skład gminy Jabłonna mają swoje korzenie nierozerwalnie związane z biskupami płockimi, którym podlegały aż do roku 1774, kiedy to zostały przejęte na własność przez biskupa Michała Jerzego Poniatowskiego, późniejszego prymasa Polski. Dwie miejscowości wchodzące w skład gminy – Jabłonna i Chotomów zostały lokowane w 1418 właśnie przez biskupa płockiego Jakuba z Korzkwi.Gmina Jabłonna posiada również dwie flagi:

Zwykłą flagą Gminy Jabłonna jest prostokątny płat tkaniny, który zawiera żółty, równoramienny trójkąt, oraz dwa poziome, równoległe pasy tej samej szerokości. Górny pas ma kolor zielony, a dolny czerwony.

Uroczystą flagą Gminy Jabłonna, zwaną również flagą herbową jest prostokątny płat tkaniny na którym po prawej stronie znajduje się (na żółtym polu) zielona, ukorzeniona jabłoń, z czerwonymi jabłkami, a na stronie odwrotnej (zielony kolor) znajduje się pastorał i półtrzecia krzyża.