Ustawienia strony

Wyszukiwarka

BIP, ePUAP, Youtube, Facebook

Jesteś tutaj:

Jabłonna

9509
Jabłonna ( liczba mieszkańców na dzień 13.06.2019 r. - 8893 osób) - wieś zlokalizowana przy drogach krajowej i wojewódzkiej - ulice Modlińska i Zegrzyńska. Jabłonna charakteryzuje się liczną bazą usługową m.in.: hipermarkety „Kaufland" i „Obi", usługi handlu materiałami budowlanymi, sklepy ogólnospożywcze przy ul. Modlińskiej oraz na osiedlach mieszkaniowych, poczta, bank, apteka, stacje benzynowe i gazowe, salony kosmetyczne i fryzjerskie, salon SPA. W Jabłonnie znajdują się także gabinety lekarskie i weterynaryjne.

W centrum wsi zlokalizowany jest kościół rzymsko-katolicki pw. MB Królowej Polski oraz Dom Zjazdów i Konferencji PAN - zabytkowy zespół pałacowo-parkowy.

W 1955 r. w Jabłonnie powstał Instytut Fizjologii i Żywienia Zwierząt Polskiej Akademii Nauk. Instytut powołany został w celu prowadzenia badań o charakterze podstawowym nad fizjologią, żywieniem i endokrynologią zwierząt gospodarskich. Twórcą, organizatorem i długoletnim dyrektorem Instytutu był Profesor Jan Kielanowski, którego imię Instytut nosi od 1990 r.

W sołectwie funkcjonują: Dom Ogrodnika – Głowna siedziba Gminnego Centrum Kultury i sportu, basen, domy weselne i restauracje, prywatne placówki szkolne i przedszkolne. W Jabłonnie działa publiczna Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej oraz Gimnazjum im. Orła Białego. Ponadto na ul. Parkowej 21 znajduje się ośrodek zdrowia. Na ul. Chotomowskiej mieści się cmentarz parafialny.

W Jabłonnie zlokalizowane są ponadto osiedla zabudowy wielorodzinnej: „Przylesie”, „Rajska Jabłoń", „Słoneczna Polana", „TBS-y", „Bukowy Dworek", oraz osiedla zabudowy jednorodzinnej „Hepi", „Leśna Polana". Z kolei liczna zabudowa związana z produkcją ogrodniczą i usługową, skoncentrowana jest wzdłuż ulicy Modlińskiej. Wieś przecina oddana do użytku w roku 2008 Obwodnica Jabłonny. Jabłonna bezpośrednio graniczy z Warszawą.

Sołtys - Agata Lindner-Sokołowska
Tel. 502 216 782
agalindner@op.pl

Rada Sołecka:
Jacek Komendarczyk
Bogusława Kukla
Jolanta Nowosińska
Bożena Anna Skrzecz
Adam Szczypkowski
Karol Krzysztof Urbaniak
Iwona Wołoch